Fejlemények az USA és Irán közötti nukleáris tárgyalásokról
Ebrahim Raiszi iráni elnök sajtótájékoztatón beszél Teheránban, Iránban, 2022. augusztus 29-én. Az elnök hivatalos honlapja szerint Raisi elmondta, hogy a nukleáris javaslatban szereplő négy fontos feltételről még nem született megállapodás és nem vették figyelembe, amelyek szükségesek a nukleáris megállapodás eléréséhez. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Az Egyesült Államok nem került közelebb az Iránnal 2015-ben kötött nukleáris megállapodás újbóli megkötéséhez. Az egy hétig tartó tárgyalásokat az Európai Unió javasolta. Egy, az ügyet ismerő szakértő szerint nem valószínű, hogy a tárgyalások hamarosan véget érnek.
Irán válasza az Európai Unió tervezetére ellehetetleníti, hogy az Egyesült Államok lezárja az alkut – mondta a személyazonosságát védeni kívánó személy. Az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma csütörtökön “nem konstruktívnak” találta nevezni Irán válaszát – írja a Bloomberg.
Mindezen nézeteltérések miatt lehetséges, hogy a két fél nem köt megállapodást a novemberi amerikai félidős választásokig – mondta Ali Vaez, a washingtoni székhelyű International Crisis Group Irán-projektjének igazgatója.
“Az elmúlt hetek tárgyalásainak eredménye egy lépés előre, egy lépés hátra”
– mondta Vaez.
“Hirtelen ismét felütötte a fejét a védelmi intézkedések kérdése a gazdasági garanciákkal kapcsolatos nézeteltérések mellett.”
Sem az Egyesült Államok, sem az Európai Unió, sem Irán nem részletezte a legutóbbi akadályokat a közös tervbe való újbóli belépéshez. Irán azonban nyilvánosan ragaszkodott ahhoz, hogy a nemzetközi atomellenőrök a megállapodás aláírása előtt lezárják a be nem jelentett nukleáris létesítmények vizsgálatát. Az USA szerint a vizsgálatnak akadálytalanul kell folytatódnia. A tárgyalások célja, hogy olyan megállapodás szülessen, amely újból korlátozza Teherán gyorsan fejlődő nukleáris programját. Cserébe az iráni gazdaságot sújtó amerikai szankciók feloldódnának.
A tét több millió hordó iráni olaj, amely egy olyan időszakban kerülhet vissza a piacra, amikor Európa és az Egyesült Államok inflációval küzd. Ráadásul az ukrajnai háború miatt az energiaárak még magasabbra emelkedhetnek.
Amellett, hogy az atomellenőrök fejezzék be a biztosítéki vizsgálatot, Irán gazdasági garanciákat akar, ha egy jövőbeli amerikai kormány ismét kilépne a megállapodásból. Az uniós javaslatról folytatott eszmecsere optimizmusra ad okot, mivel Washington szerint Teherán visszavonta a “felesleges követeléseket”.
A tárgyalások során megcsillant a remény, hogy a megállapodás segíthet az inflációt gerjesztő magas energiaárak visszafogásában. Ugyanakkor a Biden kormány jelezte, hogy Iránnal szemben keményen fog fellépni, még akkor is, ha egy helyreállított megállapodásól van szó. Ezt a republikánusok és egyes demokraták is a kongresszusban ellenezték.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén